Co robić kiedy wszystko boli?
RZS – choroba, która sprawia ból
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jedną z najczęstszych chorób układowych w których doświadczamy przewlekłego bólu. Na reumatoidalne zapalenie stawów choruje około 0,3–1,5% Polaków więc problem dotyczy około 350 tysięcy chorych. Szczyt zachorowań przypada na 35-50 roku życia, czyli w okresie największej społeczno -zawodowej aktywności. Co więc możemy zrobić by bolące stawy nie utrudniały nam życia?
Reumatoidalne zapalenie stawów to układowa choroba autoimmunologiczna. W jej wyniku zajmowane są stawy, zazwyczaj rąk i nóg, lecz także odcinek szyjny kręgosłupa. Objawami choroby jest sztywność, ból i obrzęk stawów i przyległych mięśni. Ponadto RZS wywołuje w organizmie przewlekły stan zapalny który może przypominać grypę. Objawia się on podniesioną temperaturą, brakiem apetytu oraz ogólnym osłabieniem i zmęczeniem. Objawy choroby zwykle ujawniają się u osób po trzydziestym roku życia i wraz z wiekiem rośnie liczba zachorowań. Statystycznie kobiety chorują na RZS trzy razy częściej niż mężczyźni. W RZS (podobnie jak w innych chorobach autoimmunologicznych) wyróżnia się okres remisji oraz zaostrzeń. Zaostrzona postać RZS może doprowadzić do destrukcji stawy a co za tym idzie do niepełnosprawności, a nawet powolnej śmierci. Wśród głównych czynników predysponujących do zachorowania na RZS wymienia się; podłoże genetyczne, nieszczelne jelito stres oraz infekcje.
Na czym polega leczenie bólu w RZS
Niestety na dzień dzisiejszy nie znaleziono metody na wyleczenie tej choroby. Po rozpoznaniu chory powinien jak najwcześniej trafić do reumatologa. Postępowanie w przypadku tej choroby polega głównie na doprowadzeniu do remisji i jak najdłuższym jej utrzymaniu.
Leczenie farmakologiczne jest obecnie jedynie objawowe jednak tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh) niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i przeciwbólowe wpływają pozytywnie na zahamowanie choroby oraz zmniejszenie cierpienia. Jest to więc głównie leczenie bólu,
Konopie skuteczne przy RZS
W RZS skuteczne działanie wykazuje także leczenie bólu medyczną marihuaną. Zawarte w konopi fitokannabinoidy TSH i CBD wykazują silne działanie przeciwzapalne i łagodzące ból. Skuteczność tej terapii potwierdzają badania prowadzone na całym świecie. jednym z nich jest badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Gordona D. W badaniu wykazano, że pacjent przed leczeniem ocenił swój ból na 8 w skali od 1 do 10. Natomiast po przepisaniu 1,5 g dziennej dawki konopi, zawierających 12 proc THC, pacjent po 60-dniowym okresie próbnym, ocenił swój ból.
Leczenie medyczną marihuaną jest dopuszczone w Polsce tylko przepisanymi przez lekarza na receptę preparatami. Natomiast można kupić preparaty zawierające dopuszczalny bez recepty kannabidiol CBB. Najbardziej popularne i najłatwiejsze w stosowaniu to olejki konopne. Preparaty konopne są w przeciwieństwie do NLPZ nieszkodliwy dla żołądka i wątroby.
Ruch pomimo bólu stawów
Sztywność, obrzęk i ból stawów powodują, że pacjenci z RZS unikają ruchu. Prowadzi to do pogorszenia kondycji stawów. Dlatego rehabilitacja jest niezbędna przy leczeniu RZS. Leczenie rehabilitacyjne obejmuje zarówno kinezyterapię i fizykoterapię
Kinezy terapia to nic innego jak ćwiczenia rehabilitacyjne. Ćwiczenia należy wykonywać również w domu. Ruch wpływa pozytywnie nie tylko na stawy, lecz także łagodzi ból .
Fizykoterapia polega na wykorzystaniu leczniczego działania czynników fizycznych takich np. TENS. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne i regulujące napięcie mięśni, odżywienie tkanek.
Mimo, że jeszcze nie znaleziono metody na wyleczenie pacjenta z RZS to obecnie prowadzone terapie są w stanie zmniejszyć ból. Pacjent u którego zdiagnozowano RZS powinien jak najszybciej zgłosić się do reumatologa by rozpocząć leczenie i zatrzymać progres choroby i złagodzić ból.