Dlaczego nie możesz schudnąć?

Co wpływa na brak rezultatów odchudzania?

Stosujesz kolejną dietę liczysz kalorię i biegasz a twój brzuch nadal nie jest płaski. Takiego stanu rzeczy może być kilka powodów: choroba, stres zaburzenia hormonalne czy „małe grzeszki”. Więc żeby odchudzanie było skuteczne a z brzucha znikła tkanka tłuszczowa należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę tego stanu.

Stres

Za odkładanie tłuszczu na brzuchu odpowiedzialny jest stres a dokładniej mówiąc wytwarzany w stresie hormon kortyzol. Można powiedzieć, że kłopot brzuchem[ kortyzonowym jest spadkiem po naszych przodkach. Wyrzut kortyzolu pojawiał się u ludzi pierwotnych w niebezpiecznej sytuacji. Dzięki temu organizm odkładał tkankę tłuszczową, gdyż nie było wiadomo, kiedy można będzie zjeść. Niestety, mimo że nagromadzona tkanka nie jest nam potrzebna kortyzol nadal ją gromadzi i odkładana jest ona na brzuchu.

Choroby tarczycy

Wiele osób zmagających się z otyłością ma problemy z niedoczynnością tarczycy. Gdy tak jest cały organizm pracuje mniej wydajnie, co skutkuje nabieraniem zbędnych kilogramów i wody. Ponadto z pracującą tarczycą związana jest insylinoodporność. Powoduje ona stan zapalny w organizmie, którego jednym z objawów jest odkładana tkanka tłuszczowa.

Choroby jelit

Duży brzuch to nie tylko tkanka tłuszczowa. Za problem dużego brzucha odpowiadają także choroby jelit. Dwie najpowszechniejsze to zespół jelita drażliwego (IBS) oraz celiakia. IBS ma związek z gromadzeniem się gazów w jelitach, czyli wzdęć. W przypadku IBS wzdęcia są skutkiem fermentacji węglowodorów. Dlatego cierpiący na IBS powinni stosować dietę o niskiej zawartości FOOD MAP. Drugą dieto zależną chorobą powodującą duży brzuch jest choroba trzewna zwana inaczej celiakią. Chorujący na nią ludzie nie trawią glutenu, czyli białka zboża. Organizm chorego trawiąc gluten wytwarza przeciwciała niszcząc kosmki jelitowe. Jest to bardzo niebezpieczna choroba która niewykryta może prowadzić do dewastacji całego organizmu. Choremu mogą szkodzić najmniejsze ilości glutenu, dlatego przez całe życie musi stosować dietę bezglutenową.
W przypadku dużego brzucha spowodowanego IBS spalanie tkanki tłuszczowej nie pomoże.

Błędy dzieciństwa

Naukowcy odkryli, że komórki tłuszczowe gromadzą się nam od wczesnego dzieciństwa. To właśnie od tego jak dużo komórek tłuszczowych nasz organizm (wspomagany złą dietą i brakiem ruchu) wyprodukował zależy czy będziemy mieli problem, gdy dorośniemy. Nagromadzone w dzieciństwie komórki tłuszczowe pozostaną z nami na zawsze a ich spalanie sprowadza się jedynie do zmniejszenia ich wielkości a nie ilości. Przypominają one bowiem baloniki które, gdy tyjemy się wypełniają, a gdy ma miejsce odchudzanie zmniejszają swą objętość. Dlatego też nasze odchudzanie ma często efekt „jo-jo”.

Co zrobić by zlikwidować duży brzuch?

Po pierwsze trzeba poznać a następnie wyeliminować przyczynę dużego brzucha. Jeśli okaże się, że jest nią choroba należy zastosować się do zaleceń lekarz i dietetyka. Natomiast jeżeli to po prostu nadwaga należy zmienić tryb życia.
Przestań żyć w biegu i wysypiaj się to wyeliminuje stres i obniży kortyzol.
Jedz świadomie – unikaj produktów przetworzonych i wysokokalorycznych. Wybieraj zdrową żywność i trzymaj się zasady pięciu małych posiłków
Ćwicz regularnie – codzienna dawka ruchu to nie tylko spalanie kalorii, ale też pozostanie w dobrej kondycji.
Utrzymanie niskiej wagi i płaskiego brzucha nie jest prostą sprawą i wymaga dużej samodyscypliny. Determinacja ćwiczenia i trzymanie się zasad zdrowego odżywiania sprawią, że odchudzanie nie będzie katorgą i systematycznie zniknie z naszego brzucha tkanka tłuszczowa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *