Kiedy rozmowa z przyjaciółką to za mało.
Pandemia trudny czas dla zdrowia psychicznego.
Pandemia i Covid 19 już od dłuższego czasu wpływają niekorzystnie na nasze życie. Podstępny i groźny wirus nie tylko źle wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Bo choć żyjemy od jakiegoś czasu z zagrożeniem związanym z Covid 19 to lęk związany z pandemią nie przemija. Czujemy permanentny niepokój o nasze zdrowie, prace i finanse. Boimy się kolejnych obostrzeń i ponownego lockdownu. Wszystko to sprawia, że jesteśmy zestresowani, mamy problemy ze snem, doświadczamy epizodów depresyjnych. Problem ze zdrowiem psychicznym mają nie tylko dorośli, ale także dzieci, które przez wiele miesięcy pozbawione były kontaktów rówieśniczych. Dlatego ważne jest by w tym trudnym okresie o nasze zdrowie zadbał nie tylko lekarz, ale też psycholog.
Psychoterapia to wstyd
W polskim społeczeństwie panuje niebezpieczne przekonanie, że wizyta w gabinecie psychiatry czy psychologa to wstyd. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z terapeutą to być może psychoterapia kojarzy mu się z kozetką, na której opowiadamy swoje życie, a terapeuta przysypia na fotelu. Istnieje też wyobrażenie terapii jako hipnotycznego seansu cofającego nas do wspomnień z dzieciństwa pełnych traumatycznych zdarzeń. Natomiast współczesną psychoterapię można określić jako wpływanie na zdrowie psychiczne poprzez rozmowę. Rozmowa jaką prowadzi terapeuta różni się od tej z koleżanką, gdyż nie jest pocieszaniem czy udzielaniem porad.
Psycho terapia bywa trudna i czasochłonna. Warto jednak z niej skorzystać i w trosce o naszą psychikę i ciało. Wiele dolegliwości z jakimi się zmagamy ma podłoże psychosomatyczne, czyli jest zależne od stanu naszej psychiki.
Najbardziej krucha jest psychika dziecka
Szczególnej dbałości wymaga psychika dzieci i nastolatków. Nie należy bagatelizować emocjonalnych huśtawek, humorów nastolatka. Przerażające jest to, że W Polsce ginie więcej nastolatków w wyniku samobójstw niż w wypadkach komunikacyjnych. Według statystyk Komendy Głównej Policji liczba samobójstw (dzieci i młodzieży) była wyższa aż o ponad 20% niż ofiar wypadków drogowych. Odnotowano 12% wzrost samobójstw wśród nastolatków (13-18 lat), w odniesieniu do roku 2019. Przy obecnej tendencji do kontaktów “online” czasu i izolacji rówieśniczej można się spodziewać dalszego wzrostu liczby samobójstw. Problem ten został dostrzeżony przez polityków i w przyjętym na lata 2021-2025 narodowym programie zdrowia. W ramach celu 3, czyli promocji zdrowia psychicznego mieści się Program: Zapobieganie Zachowaniem Samobójczym.
Psycholog potrzebny od zaraz
Niestety w dalszym ciągu dużym problemem w jest dostępność do terapii psychologicznej i leczenia psychiatrycznego. Kolejki na NFZ do miejsc, gdzie przyjmuje psycholog są bardzo długie. Czas oczekiwania to średnio kwartał. Największy problem jest w małych miasteczkach, nieco tylko lepiej jest w dużych miastach. Dużo szybciej można umówić się na pojedynczą wizytę niż na dłuższą terapię. W przypadku dzieci można szukać pomocy w szkole, bowiem w większości szkół pracuje psycholog. Podobnie jest z dostępem do gabinetu psychiatry. Dlatego nawet do gabinetów prywatnych są kolejki, a wizyta drogo kosztuje. Koszt jednej wizyty w gabinecie psychologa wynosi od 80 do nawet 200 zł. Mimo to nie należy zwlekać z terapią, gdyż problemy psychologiczne nie tylko utrudniają nasze funkcjonowanie, ale też zagrażają życiu.