Czym różni się dom pogrzebowy od zakładu pogrzebowego?

Kiedy znajdziemy się w sytuacji żałoby po bliskiej nam osobie, ważne jest, aby zapewnić, zmarłemu godny pochówek. Aby to zrobić, rodziny często zwracają się do domów pogrzebowych i zakładów pogrzebowych o pomoc w planowaniu pogrzebu. Jaka jest jednak różnica między domem pogrzebowym a zakładem pogrzebowym? Kto pomoże nam w planowaniu ceremonii?

Różnice między domem pogrzebowym a zakładem pogrzebowy

Bardzo często możemy spotkać się z dezorientacją, gdy zaczniemy zastanawiać się, jaka jest różnica między domem pogrzebowym a zakładem pogrzebowym. Mimo zbliżonych nazw obie instytucje różnią się od siebie i pełnią zupełnie inne funkcje.

Według prawa polskiego, a dokładnie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, dom pogrzebowy jest miejscem, w którym składa się ciała, aż do momentu ich pochówku. To głównie dlatego, domy pogrzebowe zazwyczaj posiadają większe zaplecze i dysponują własną chłodnią oraz kaplicą. W tym rozumieniu dom pogrzebowy jest budynkiem pełniącym funkcję funeralne.

Zakład pogrzebowy to natomiast firma, zajmująca się organizacją ceremonii oraz pełnieniem usług związanych z pochówkiem. Warto jednak wspomnieć, że w rozumieniu potocznym dom pogrzebowy oraz zakład mają zbliżone znaczenie i bardzo często używane są zamiennie. W trudnym dla bliskich czasie organizacja pogrzebu nie powinna ograniczać się do prawnych podziałów.

W związku z tym szukając pomocy w organizacji pogrzebu, nie musimy tak skrupulatnie doszukiwać się tych różnic. Jeśli chcemy zadbać o należyty pochówek, zapewniający szacunek zmarłemu, możemy zgłosić się do zakładu pogrzebowego Hades. Oferuje on kompleksowe usługi pogrzebowe, w tym transport zwłok, kremacje oraz przygotowanie ceremonii zgodnie z prośbą najbliższych.

Co jest ważne przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Przy wyborze zakładu lub domu pogrzebowego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno lokalizację, jak i koszty. Jeśli to możliwe, najlepiej jest wybrać zakład, który znajduje się w pobliżu domu rodziny lub miejsca zamieszkania zmarłego. Ułatwi to najbliższym uczestniczenie w nabożeństwie i odwiedzenie grobu. Dodatkowo ważne jest, aby rozważyć koszt usług oferowanych przez każdy dom pogrzebowy. Niektóre oferują również dodatkowe usługi, takie jak doradztwo w żałobie, usługi pamiątkowe i usługi planowania wstępnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *