Biznes i finanseInneTechnologia

Odnawialne źródła energii.

W ostatnim czasie korzystanie z alternatywnych form pozyskiwania energii jest modne i coraz więcej na ten temat się mówi – czy to podczas spotkań rodzinnych, czy w telewizji. Zważywszy na problemy spowodowane wydobyciem węgla, zanieczyszczeniami powietrza, smogiem i czarnymi dziurami to właśnie źródła energii odnawialnej są szansą dla społeczeństwa. Szansą na zbudowanie czystej przyszłości. Fotowoltaika jest jednym z wielu sposobów na pozyskiwanie darmowej energii z promieni słonecznych, których mamy pod dostatkiem podczas letnich, słonecznych dni. O mechanizmie pozyskiwania tego rodzaju energii niewiele wiadomo, ponieważ to nowość na polskim rynku. Warto jednak zapoznać się z tym przyszłościowym sposobem, by samemu ocenić, czy jest to szansą, czy zagrożeniem.

Energia ze światła słonecznego – hit, czy kit?

Fotowoltaika jest procesem wytwarzania energii elektrycznej z dostępnego pod dostatkiem słonecznego promieniowania. Aktualnie stawia się na montowanie paneli fotowoltaicznych na szeroką skalę, jednak kilkanaście lat temu, gdy nikt nie wiedział o takich rozwiązaniach one już nieśmiało wchodziły na rynek. Każdy z nas miał kalkulator, zegarek napędzany właśnie energią słoneczną. Jakież to było zaskoczenie, że dany sprzęt elektroniczny nigdy się nie psuł!
Energia elektryczna, czyli prąd, który uzyskuje się podczas przetwarzania promieni słonecznych to dość skomplikowany proces. Panele fotowoltaiczne składają się z ogniw łączących się w moduły, które tworzą panel fotowoltaiczny, czyli te części, które widzimy gołym okiem. W najmniejszych ogniwach energia, którą pozyskuje się ze słońca są przekształcane na prąd stały, który zasila dane gospodarstwo. Nadmiar prądu jest przechowywany w falownikach, które dozują właściwy poziom energii, jaki jest potrzebny do utrzymania gospodarstwa w wystarczającej kondycji.

Generowanie energii – gdzie trafia, jeśli jest jej za dużo?

Wiadomym jest, że w falownikach jest gromadzona każda energia, która zostanie wytworzona za pomocą paneli fotowoltaicznych. Nadmiar wytworzonej energii elektrycznej jest przekazywany do ogólnej sieci, który to można wykorzystać w czasie, gdy pozyskiwanej energii jest niewystarczająco, by zaspokoić podstawowe potrzeby gospodarstwa domowego. Można ten nadmiar wykorzystać oddając go do firmy energetycznej.
Prąd uzyskiwany za pomocą paneli fotowoltaicznych można wykorzystać do większości sprzętów elektrycznych znajdujących się w domu przeciętnego Kowalskiego. Dużą popularność fotowoltaika zyskuje w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na energię jest wysokie, jak np. rolnicy lub przedsiębiorstwa z dużą ilością maszyn zasilanych energią elektryczną.

Z uwagi na coraz to wyższe ceny prądu człowiek poszukuje sposobów na oszczędność pieniędzy. Instalacja paneli fotowoltaicznych może do najtańszych nie należy, jednak długoterminowo jest to inwestycja, która na pewno zwróci się dość szybko. Ponadto można śmiało pochwalić się tym, że środowisko zostaje w jakiejś części ochronione. A na tym zależy każdemu, komu los naszej planety nie jest obojętny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *