Czym są i jak wpływają na życie dynamiczne ceny

Dynamiczne ceny nie jest pojęciem które możemy spotkać w życiu codziennym, dlatego warto po krótce wyjaśnić czym są owe dynamiczne ceny, a raczej dynamiczne ustalanie cen, dokładnie jest to strategia cenowa, dzięki której firmy ustalają elastyczne ceny swoich usług, czy też produktów w oparciu o wymagania aktualnego rynku, jednak przedsiębiorstwa mogą zmienić cenę w oparciu o algorytmy, uwzględniając chociażby popyt, podaż, konkurencje czy inne czynniki zewnętrzne.
Dynamiczne wyceny są często stosowaną praktyką w takich branżach jak handel detaliczny, podróże, czy na przykład hotelarstwo.
Należy jednak pamiętać, że każda z tych branż używa innego podejścia do cen, oraz ich zmian, a głównie zmieniane są od danych potrzeb i popytu na produkt.

Dynamiczne zmienianie cen możemy często zauważyć kiedy jesteśmy nad morzem na wakacjach w okresie właśnie wakacyjnym, wtedy wszystkie ceny idą bardzo w górę, co często niestety spotyka się z niezadowoleniem konsumentów, jednak z drugiej strony i tak towary, żywność i inne tego typu produkty czy usługi są kupowane.

Hotelarstwo to kolejna branża w której dynamiczne zmiany cen nie są nikomu obce, przykładowo w 2016 roku hotele w Warszawie można było wynająć od 75 Euro co dawało w przeliczeniu 326,25 zł biorąc pod uwagę, że kurs Euro w 2016 roku wynosił około 4,35zł
Natomiast już w roku 2017 ceny ponownie poszły w górę i za hotel przyszło nam zapłacić 344,4 zł, różnica około 9%.
Natomiast w roku 2021 dokładnie w okolicy lipca, można było wynająć hotel w stolicy Polski za cenę około 390-400zł, także wszystkie ceny idą w górę, na pewno trzeba wziąć pod uwagę wyżej wspomniany okres wakacyjny.

Podróże czyli temat bliski hotelarstwu, również często zawyża ceny lotów w oparciu o aktualny rynek, dlaczego?
Ponieważ kiedy jest okres wakacyjny czy świąteczny, gdzie miliony ludzi jeździ, czy też lata samolotami nawet i na drugi koniec świata aby się spotkać z rodziną i bliskimi w święta mogą sobie pozwolić na podwyższenie cen w tak rzadkie w roku okazje, gdzie naprawdę miliony ludzi będzie podróżować czy to samolotem, taksówką, promem czy jeszcze innym środkiem transportu.
Rozdzielając tę jedną w wielką branżę na kilka mniejszych, zaczynając od taksówkarzy, którzy w dużym miastach zwłaszcza w okresie świątecznym czy też wakacyjnym mogą bardzo wysoko podnieść stawki za kurs, zaczynając od tego, że w Polsce i nie tylko w Polsce ceny taksówki czy też ubera są bardzo wysokie, co na pewno sprawia, że opłaca się to robić.
Innym przykładem może być branża lotnicza która w wyżej wymienione okresy również podnosi cenę i pomimo większego niezadowolenia czy tez zdziwienia konsumentów, będą kupować bilety aby się dostać do rodziny, zwłaszcza kiedy mieszkają w innym kraju, przykładowo Anglia, czy ty Irlandia, gdzie jest dużo Polaków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *