Inwestycja w kryptowaluty – poradnik dla początkujących

Inwestycja w kryptowaluty cieszy się dużą popularnością wśród tysięcy osób na całym świecie. Mimo faktu, iż zakup kryptowalut wiąże się z ogromnym ryzykiem utraty całości zainwestowanego kapitału, w dalszym ciągu nie brakuje osób chcących postawić na Bitcoin, Litecoin czy Ethereum. Początkujący inwestorzy powinni jednak pamiętać o wielu istotnych wskazówkach. W poniższym artykule przedstawiamy szereg porad dla początkujących, którzy chcieliby zainwestować w kryptowaluty. Zapraszamy do lektury.

Kryptowaluty – jak zaczęła się ich historia?

Historia kryptowalut sięga 2009 roku. Wówczas osoba lub grupa osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto utworzyła pierwszą cyfrową walutę, jaką jest Bitcoin (zamiennie: Bitmoneta). W 2011 powstały kolejne, alternatywe kryptowaluty. Charlie Lee stworzył Litecoin. Następnie pojawiły się takie waluty cyfrowe jak Namecoin czy Swiftcoin.

W 2013 roku Bitcoin zanotował ogromny wzrost notowań. Cena jednego Bitcoina uplasowała się na poziomie 1000 dolarów, co wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony mediów i inwestorów z całego świata.

W 2015 roku powstała platforma Ethereum, którą założył Vitalik Buterin. Obecnie, mimo upływu lat, handel kryptowalutami pełni ogromne znaczenie. Nieustannie powstają kolejne kryptowaluty, dzięki czemu liczba możliwości na zainwestowanie swojego kapitału na tym szerokim rynku jest bardzo duża.

Początkujący inwestorzy muszą jednak koniecznie zdawać sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniego przygotowania zakup kryptowalut może skutkować utratą całości kapitału. 

Inwestycja w kryptowaluty – porady dla początkujących

Zanim zdecydujemy się na inwestycję w kryptowaluty, w pierwszej kolejności powinniśmy zdobyć możliwie najszerszą wiedzę na temat działania tego rynku. Dobrym pomysłem jest przeczytanie książek, artykułów oraz oglądanie filmów na temat kryptowalut. Warto też nadmienić, że często odbywają się specjalne szkolenia i kursy dedykowane początkującym inwestorom.

Kolejna kwestia to wybór odpowiedniej giełdy kryptowalutowej. Są to miejsca pozwalające na kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Warto postawić na renomowaną i bezpieczną giełdę oferującą możliwie najszerszy katalog kryptowalut. Dobrze jest też sprawdzić, od jak dawna dana giełda działa oraz jakie są aktualne opinie na jej temat wśród inwestorów.

Następna kwestia to sprecyzowanie celu inwestycyjnego oraz strategii inwestycyjnej. Należy zastanowić się, czy chcemy inwestować długoterminowo czy też krótkoterminowo. Obecnie liczba strategii do wyboru jest bardzo duża. Działając zgodnie z przyjętym wcześniej planem zwiększamy swoje szanse na to, iż zrealizowane przez nas transakcje przyniosą nam sukces.

Ponadto bardzo istotne jest, by na bieżąco monitorować aktualną sytuację na rynku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że notowania kryptowalut zmieniają się w zawrotnym tempie, dlatego bez wszechstronnej analizy rynku może okazać się, że osiągnięcie sukcesu będzie niemożliwe. Ważna jest też cykliczna aktualizacja przyjętych strategii inwestycyjnych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *