Ile czasu trwa leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne stosuje się w przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów w jamie ustnej. Wczesne założenie aparatu pozwala skorygować wadę zgryzu i uniknąć wielu problemów w przyszłości. Pacjenci decydujący się na wizytę u ortodonty niemal zawsze pytają o to, jak długo potrwa leczenie. Też się nad tym zastanawiasz? Dowiesz się tego z poniższego wpisu.

Od czego zależy czas leczenia ortodontycznego?

Na czas leczenia ortodontycznego wpływa kilka czynników. Tym, który decyduje o nim w największym stopniu, jest rodzaj wady zgryzu oraz jej zaawansowanie. Czasami przed założeniem aparatu niezbędna jest interwencja chirurgiczna i usunięcie niektórych zębów. Proces leczenia wydłuża także zły stan zębów. Przed zastosowaniem aparatu konieczne jest wyleczenie próchnicy i wszelkich stanów zapalnych jamy ustnej.

Nie bez znaczenia jest wiek pacjenta. Choć aparat można zastosować u osób na każdym etapie życia, zrobienie tego odpowiednio wcześnie może znacznie skrócić czas leczenia. Wynika to z faktu, że u młodych osób struktury kostne nadal rosną, dzięki czemu można łatwiej i szybciej skorygować różnego rodzaju nieprawidłowości. Poza tym na długość leczenia ortodontycznego wpływa rodzaj zastosowanego aparatu. Rozwój ortodoncji i pojawiające się nowe rodzaje aparatów sprawiają, że stale się ona skraca.

Aby przyspieszyć leczenie, bezwzględnie stosuj się do zaleceń lekarza. Wszystkie jego polecenia mają na celu polepszenie stanu Twojego uzębienia. Bardzo ważne jest częste odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, takiego jak przychodnia stomatologiczna ARTDENT w Bochni. Większość ortodontów zaleca wizyty kontrolne co 4-6 tygodni. Nieregularne wizyty mogą spowodować problemy i wydłużenie leczenia. Istotne jest też dbanie o stan aparatu i szybkie usuwanie wszelkich usterek.

Długość leczenia ortodontycznego u młodzieży i dorosłych

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej czynniki, u młodzieży leczenie ortodontyczne trwa najczęściej od 12 do 18 miesięcy. W przypadku osób dorosłych cały proces zajmuje zwykle nieco więcej czasu, od 1,5 roku do 3 lat. Moment ściągnięcia aparatu ortodontycznego to jednak nie koniec. Aby utrzymać zęby we właściwej pozycji, ortodonta zaleca noszenie aparatu retencyjnego. Może być on stały lub wyciągany. Leczenie retencyjne trwa około 2 lat i wymaga regularnych wizyt u ortodonty, których celem jest podtrzymanie jego efektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *