Zadbaj o nośnik danych!

Płyty CD, które jakiś czas temu wyparły kasety magnetofonowe wciąż są na topie. Stosowane są zarówno jako nośnik utworów muzycznych różnych wykonawców, ale również wiele programów komputerowych jest powielanych tylko i wyłącznie na płytach. Można powiedzieć, że są nieodłącznym elementem dla informatyków, melomanów czy o dziwo, lekarzy radiologów. Widać gołym okiem, że płyty CD są ważnym przedmiotem na większości płaszczyzn – które dotyczą życia codziennego.
Regularne korzystanie, dotykanie płyt wiąże się z ważną sprawą, jaką jest czyszczenie. Jest to czynność, którą trzeba wykonywać regularnie, by przedłużyć trwałość i jakość odtwarzanego z płyty programu, muzyki lub badania. Tego rodzaju materiału nie czyści się byle czym, by uniknąć niepotrzebnych rys i zdarć. Każdy taki niepowołany czynnik może pogorszyć jakość zapisanego na niej materiału, ale również uniemożliwić korzystania z płyty CD. Nie każdy materiał zapisany na płycie można powielić, dlatego ważne jest utrzymywanie jej w porządku.

Domowe sposoby na wydłużenie czasu korzystania z nośnika.

Płyty CD zbudowane są z poliwęglanowej płytki, która jest pokryta cienką warstwą aluminium, który sprawia, że lekko połyskuje. Wzmacniane są specjalnym materiałem, który uniemożliwia zdarcie warstwy aluminiowej, na której zapisywane są właściwe dane. Mimo dostępności na rynku innych nośników danych, jak pendrive, dysk zewnętrzy lub w Chmurze, to właśnie płyta cieszy się dużym zainteresowaniem. Dane zapisane na płycie są dostępne na stałe, bez błędów i konieczności formatowania, który powoduje utratę danych. Dlatego też, ważnym jest odpowiednie czyszczenie, do których form zaliczyć można:

  • banan i jego wartościowa skórka: metoda polega na wykorzystaniu skórki od banana może na niejednej buzi malować zaskoczenie i zniesmaczenie. Tymczasem, jest to domowa forma czyszczenia płyty – należy kawałkiem owocu potrzeć płytę, następnie skórką solidnie nacierać. Następnie, gdy już cała powierzchnia płyty jest pokryta, za pomocą miękkiej ściereczki zmyć tę owocową warstwę i wysuszyć porządnie. I gotowe.
  • płyn do mycia okien: jest to specyfik, który w domu ma każdy przeciętny Kowalski. Przed użyciem należy sprawdzić, czy w swoim składzie ma alkohol, ponieważ niszczy on powierzchnię płyt. Aby skutecznie wyczyścić powierzchnię należy na miękką ściereczkę nanieść płyn, nigdy bezpośrednio na płytę.

W jaki sposób korzystać z nośnika?

W utrzymaniu czystości płyty pomaga właściwe korzystanie podczas wkładania jej do napędu komputera. Ważnym jest, by pod żadnym pozorem nie dotykać błyszczącej warstwy pokrywającej płytę, ponieważ to przyczynia się do jej uszkodzenia. Najlepiej włożyć palec do środkowego kółka, trzymać za krawędź i delikatnie wkładać do napędu. Należy pamiętać, by nie przechowywać płyty w napędzie, zawsze wyciągać ją przed wyłączeniem komputera. Należy przechowywać je tylko w oryginalnych pudełkach, które uniemożliwiają możliwość zarysowania płyt CD. Oryginalne pudełka mają specjalną powłokę, która przypomina miękką piankę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *