Płyta HDF – alternatywa dla drewna litego
Płyta HDF jest płytą pilśniową (podobnie jak płyta MDF wykorzystywana często w meblarstwie) wykonaną z włókien drzewnych. Jej największą zaletą jest twardość i podwyższona gęstość, która wynosi znacznie więcej niż gęstość naturalnego litego drewna dębowego – powyżej 850 kg/m3. Płyta HDF jest przeważnie cienka, dzięki czemu staje się idealną alternatywą dla drewnianej sklejki.
Jest to materiał drewnopochodny, który powstaje dzięki sprasowaniu włókien drzewnych połączonych ze sobą związkami klejącymi i utwardzającymi. Płyta HDF tworzona jest w specjalny sposób. Drewniane ścinki rozciera się na włókna, a następnie zaprawia żywicą i suszy. Wysuszone formuje się w ciągłą matę, którą tnie się na arkusze. Tak powstałe arkusze poddaje się dużemu naciskowi i bardzo wysokiej temperaturze.
Niezwykła twardość płyty HDF przekłada się na wysoką trwałość i olbrzymią solidność drzwi, które zostaną z tego materiału wykonane. To czyni z materiału popularną i chętnie wybieraną płytę podczas budowania domu lub remontowania mieszkania. Płyta HDF jest uznanym materiałem konstrukcyjnym, okładzinowym i dekoracyjnym.
Z płyty HDF stworzyć można także meble, kasetony oraz panele ścienne. Dodatkowo płyta HDF jest materiałem ekologicznym, której niewątpliwą zaletą jest niewysoka cena i niezwykła łatwość w obróbce. Materiał ten sprawdza się także doskonale w roli izolatora akustycznego, który uchroni przed niechcianymi hałasami, co przydaje się zwłaszcza jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne.
Płyty pilśniowe, takiej jak płyta HDF to interesujące rozwiązanie, które daje gwarancję trwałości i wysokiej jakości. Drzwi wykonane z takiej płyty nie będą wypaczać się tak, jak robią to drzwi stworzone z litego drewna. Ich zwiększona gęstość znacznie poprawia odporność na wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Tego typu właściwości oraz niska cena płyty HDF sprawia, że staje się ona jednym z najczęściej wybieranych przez budowniczych i producentów stolarki, materiałem.