Jaka gleba dla pelargonii?
Gdzie nie sadzić
Wybierając ziemię do uprawy pelargonii, trzeba poznać indywidualne potrzeby tej rośliny, bowiem wybór właściwej gleby dla pelargonii to podstawa jej uprawy. Powinna ona spełniać zapotrzebowania rośliny zarówno ze względu na wilgotność jak i przepuszczalność. Dotyczy to nie tylko podłoża w ogrodzie ale i w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Jeżeli chodzi o ziemię ogrodową, należałoby sprawdzić, czy nie jest ona zbyt jałowa i sucha. W piaszczystej glebie pelargonia nie będzie rosła ze względu na szybkie wysychanie ziemi nawet po obfitym podlewaniu. Niemniej niewskazana jest także gleba zbyt wilgotna, w której korzenie są bez przerwy zalewane lub nieprzerwanie stoją w podmokłym gruncie. Nadmierna wilgoć może spowodować gnicie korzeni, co skutkuje zniszczeniem rośliny. Również złą glebą będzie podłoże nieprzepuszczalne, zbite, na przykład częściowo gliniaste. Nie sadzimy też pelargonii w glebie torfowej, mocno zakwaszonej
Dobre podłoże
Jak wszystkie kwiaty obficie kwitnące, pelargonie potrzebują ziemi żyznej, zasobnej w składniki mineralne. Najlepszą ziemią jest ziemia próchnicza, ale nie za kwaśna, więc należy kwiatom taką stworzyć. Jeżeli sadzimy kwiaty w skrzynkach, warto kupić specjalną ziemię przeznaczoną dla tych roślin. W innym wypadku można użyć żyznej ziemi ogrodowej, którą przygotowywaliśmy pod rośliny bujnie kwitnące. Jednak trzeba pamiętać, że sadząc kwiaty w skrzynki czy doniczki, należy na ich dnie ułożyć warstwę drenażową za pomocą grubego żwiru lub keramzytu. Zapobiegnie to zbytniemu zalaniu korzeni. Oczywiste jest, że w doniczce czy skrzynce powinny być wykonane otwory w dnie, by nadmiar wody mógł swobodnie odpłynąć, nie powodując nadmiernej wilgotności korzeni. W uprawie gruntowej można dodać do gleby nieco torfu lub innej ziemi próchniczej, lecz należy ją dozować ostrożnie i według instrukcji podanej na opakowaniu.
Nie tylko gleba
Gleba nie zawsze jest dobrze przygotowana do danego rodzaju roślin, dlatego trzeba ją odpowiednio uzdatnić za pomocą odpowiedniego nawożenia. W uprawie pelargonii możemy z powodzeniem stosować nawożenie. W sklep -ach obecnie można już kupić specjalny nawóz pod pelargonie. Nawożenie możemy zacząć dopiero pod koniec maja lub na początku czerwca. Nawożenie ma wpływ na kwitnienie rośliny. Najlepiej i najbujniej kwitnie ona pod wpływem nawozów z zawartością potasu. Natomiast trzeba ograniczyć podawanie nawozów z zawartością azotu. Tego typu nawóz powoduje bujny rozwój liści, ale hamuje kwitnienie. Zdarza się, że z powodu zbytniego nawożenia tym nawozem kwiaty są drobne i mizerne a liście zielone i bujne, a przecież nie o to nam chodzi.