Techniczne przygotowanie do zimy.
Miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu oprócz domu jest samochód. Warto dbać o jego prawidłowy stan techniczny, by cieszyć się wygodą i bezpieczeństwem podczas każdej odbytej podróży. Sercem samochodu jest silnik, jednak nie tylko on musi być niezawodny – w zapewnieniu bezpieczeństwa zgrywać się muszą wszystkie elementy, na które składa się samochód. W mechanicznych pojazdach wszystko oparte jest na elektrycznym sygnale, który podąża przez sprawne kable. W zapewnieniu bezpieczeństwa ważne są również sprawne wycieraczki, które pozwalają na to, by szyby w samochodzie były niezawodnie czyste, pozwalające uzyskać szerszy kąt widzenia.
W jaki sposób przygotować pojazd do zimy? Informacje
Zima jest porą roku, która zaskakuje wszystkich – nie tylko drogowców, ale przede wszystkim kierowców. Należy odpowiednio przygotować swój samochód na ten okres, ponieważ to bardzo wymagający czas dla pracy silników samochodów, ale również pracy wycieraczek.
Najważniejszym elementem w samochodzie są koła, których opony koniecznie należy zmienić na zimowe już w okresie jesiennym, kiedy to temperatury oscylują w obrębie 0. Można również rozważyć instalację opon wielosezonowych, z którymi nie trzeba wyczekiwać odpowiedniej temperatury na zmianę. Niskie temperatury negatywnie wpływają na akumulator, który odpowiednimi kabelkami łączy ten rozrusznik z innymi elementami samochodu. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć go przed niskimi temperaturami, należy włożyć go w odpowiedni pokrowiec termoizolacyjny, który nie pozwoli na dojście niskich temperatur do źródła akumulatora i uniemożliwić mu pracę.
Wpływ na właściwe funkcjonowanie wycieraczek ma również stosowanie odpowiedniego płynu do spryskiwaczy. Wiadomym jest, że na niskie temperatury potrzebne są płyny zimowe, odporne na temperatury do nawet 40 stopni.
Podczas zimy warto również odwiedzać regularnie myjnię, by z powierzchni samochodu zmyć sól i inne składniki, które mogą doprowadzić do szybszej korozji.
Na co zwrócić uwagę, by utrzymać dobry stan techniczny pojazdu?
Pojazdy są stworzone na podobieństwo organizmu ludzkiego. W momencie, gdy zaczyna coś dolegać – wytwarza specyficzne sygnały, które trzeba odebrać im szybciej, tym lepiej. Problemy techniczne pojawiające się podczas jazdy przede wszystkim wymagają diagnostyki w miejscu diagnostyki samochodowej. Nie wszystkie problemy należy analizować u mechanika. Wystarczy uważnie obserwować swój samochód:
- WYCIERACZKI: na każdej znajduje się specjalna powłoka, która ułatwia ślizganie się wycieraczki po szybie. Sygnałem alarmowym dotyczącym tego, że stan używalności nie pozwala na dalsze użytkowanie jest głośne szuranie podczas pracy lub brak przyczepności gumy. Należy tego pilnować, ponieważ zużyte wycieraczki są w stanie mocno zarysować szybę, co pozostawi brzydkie rysy.
- KABLE POD MASKĄ: są elementem, który należy obserwować każdorazowo przy sprawdzaniu poziomu oleju czy płynu do chłodnic. Najważniejszym jest, by kable nie miały oznak korozji – tylko tak działają prawidłowo. W momencie, gdy rdzawy kolor pokrywa nasze okablowanie to czas najwyższy zawitać u mechanika.