Czy jednorazowe odszkodowanie za szkody górnicze wyklucza możliwość ubiegania się o ponowne odszkodowanie za podobne szkody górnicze w przyszłości?
Osoby mieszkające w pobliżu kopalni narażone są na występowanie rozmaitych szkód. Mogą one dotyczyć zarówno budynków mieszkalnych czy gospodarczych, jak i plonów oraz gruntów. W związku z tym, niezależnie od rodzaju szkody górniczej, warto ubiegać się o należne odszkodowanie. Czy jednak otrzymanie jednorazowej rekompensaty wyklucza możliwość ubiegania się o ponowne odszkodowanie w przyszłości? Sprawdźmy.
Odszkodowanie za szkody górnicze a ubieganie się o rekompensatę w przyszłości
Dobrą wiadomością dla osób, które otrzymały jednorazowe odszkodowanie za szkody górnicze, jest fakt, że mogą one ubiegać się o ponowną rekompensatę za podobne straty w przyszłości. Gdy zatem sytuacja z uszkodzeniem budynku, plonów czy gruntu się powtórzy, można złożyć wniosek o likwidację szkód, pod warunkiem ich wcześniejszej naprawy i ponownego powstania.
Takie osoby są jednak zobowiązane do przejścia raz jeszcze przez całą procedurę, która zazwyczaj jest czasochłonna i bardzo skomplikowana. W związku z tym przy każdej sprawie warto korzystać z pomocy doświadczonych pośredników, takich jak Kompensata, którzy pomogą Ci uzyskać odpowiednią kwotę oraz rodzaj odszkodowania.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za szkody górnicze?
Proces ubiegania się o odszkodowanie za szkody górnicze zaczyna się od odnalezienia podmiotu odpowiedzialnego za ich spowodowanie. Pierwszym krokiem jest postępowanie ugodowe, a więc wysłanie wniosku do kopalni z informacją o powstaniu szkody i domaganiem się rekompensaty finansowej lub naprawy mienia.
Zakład górniczy ma 30 dni na ustosunkowanie się do tej kwestii, a w przypadku braku odpowiedzi lub odmowy sprawa trafia na drogę sądową. W celu udowodnienia związku pomiędzy wystąpieniem szkód a działalnością kopalni wymagane jest przeprowadzenie wnikliwej analizy. Powinny zajmować się nią doświadczeni w tej materii specjaliści.
Rodzaje odszkodowań za szkody górnicze – przemysł
Warto również wiedzieć, że istnieją dwa główne sposoby naprawy szkód górniczych. Pierwszym z nich jest zapłata wartości nakładów niezbędnych do przywrócenia do stanu poprzedniego (tzw. odszkodowanie pieniężne), a w przypadku, gdy naprawa jest ekonomicznie niezasadna lub technicznie niemożliwa, następuje wypłata wartości technicznej uszkodzonego składnika (tzw. jednorazowe odszkodowanie). Drugim sposobem naprawy szkód jest naprawa nieruchomości i przywrócenie jej do stanu poprzedniego przez sprawcę (tzw. restytucja naturalna).