Jak powstają lustra?

Do wyprodukowania lustra konieczne jest przede wszystkim szkło oraz materiały refleksyjne i zabezpieczające. Z upływem lat produkowanie zwierciadeł zmieniało się, a dzisiaj jest jeszcze bardziej precyzyjne i przyjazne dla środowiska. Widać to zwłaszcza w jakości odbijanych obrazów, braku załamania światła i możliwości tworzenia wielkoformatowych elementów o różnych zastosowaniach. Poznaj tajniki produkcji luster!

Czynności niezbędne do powstania lustra

Kluczowe znaczenie ma oczywiście materiał bazowy, czyli tafla szkła. Powstaje ono m.in. z mączki wapiennej, dolomitu, sody ciężkiej, piasku szklarskiego oraz szkła pochodzenia recyklingowego. Taka mieszanka umieszczana jest w piecu, gdzie jest topiona i uzyskuje jednolitą płynną konsystencję. W kolejnym kroku, jak wskazuje ekspert firmy LUSTRAL KĄDZIELA I WSPÓLNICY z Warszawy, następuje wylewanie płynnego szkła do specjalnej wanny nadającej mu kształt tafli. W kolejnym kroku realizowane jest chemiczne czyszczenie szkła. Na skutek produkcji w piecu wysokotemperaturowym do tafli mogą dostać się substancje utrudniające uzyskanie doskonałego odbicia. Szkło float w dalszej kolejności poddawane jest procesowi nakładania powłoki refleksyjnej. Obecnie do jej uzyskania stosowany jest chrom lub srebro. Ważnym krokiem jest również zabezpieczenie lustra przed wpływem wilgoci. W tym celu wykorzystywane są lakiery, które okazują się skuteczniejsze od dawniej stosowanego ołowiu. Co ważne są też łagodniejsze dla środowiska.

Pozostałe procesy produkcji luster – wnętrza

To oczywiście nie koniec, jeśli chodzi o produkcję luster. Każdy, kto chce mieć swoje lustro na wymiar z Warszawy, skorzysta z indywidualnego docinania i wykańczania tafli zwierciadła. Jeszcze na etapie produkcji można zapewnić mu specyficzną tonację przez domieszkę różnych substancji w odmiennych ilościach. Poza tym konieczne jest również zabezpieczenie krawędzi lustra, by nie stanowiło zagrożenia dla użytkowników. W tym celu zwierciadło poddawane jest fazowaniu, zatępianiu lub szlifowaniu. Możliwe jest też uzyskanie matowych obrzeży lustra, co również wpływa na estetykę zwierciadła. Powyższe procesy produkcyjne zapewniają pełne dopasowanie ostatecznego produktu do oczekiwań klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *