Za co w piecu odpowiada podajnik?
Piec centralnego ogrzewania to złożone urządzenie składające się z wielu elementów. Każdy z nich pełni bardzo ważną funkcję i odpowiada za prawidłowe działanie kotła. Dostępne na rynku modele różnią się pomiędzy sobą m.in. mocą, źródłem zasilania oraz budową. Wśród nich dominują dwa główne rodzaje pieców – z podajnikiem oraz zasypowe. Czym jest podajnik i za co odpowiada? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Podajnik w piecu – czym jest ten element?
Podajnik to niezwykle ważny element pieca, który odgrywa kluczową rolę w jego sprawnym funkcjonowaniu. Składa się z odpowiedzialnego za magazynowanie paliwa zasobnika oraz mechanizmu podającego, kontrolującego ilość opału dostarczanego do paleniska. Mechanizm ten może być regulowany, co pozwala na ustawienie odpowiedniej ilości dostarczanego paliwa. Podajnik ma też regulowany wlot powietrza, umożliwiający jego zasysanie do komory spalania. Pomaga to w transporcie tlenu, niezbędnego do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Do właściwego działania element ten wymaga dostępu do energii elektrycznej. Trzeba to wziąć pod uwagę w trakcie projektowania kotłowni.
Jaką funkcję pełni podajnik w kotle C.O.?
Podstawową funkcją podajnika w kotle C.O. jest dostarczanie paliwa do komory spalania. Podajnik pomaga regulować tempo przepływu paliwa, co pozwala na precyzyjne sterowanie wysokością temperatury w celu optymalizacji wydajności, redukcji kosztów eksploatacji systemu oraz zmniejszenia emisji szkodliwych związków do atmosfery. Poprzez kontrolę ilości powietrza w komorze spalania i dostarczanie odpowiedniej dawki tlenu element ten przyczynia się przy tym do wzrostu jakości spalania.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O.:
Aby podajnik działał prawidłowo, musi być regularnie konserwowany. Obejmuje to czyszczenie i kontrolę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub zużycia, a także zapewnienie odpowiedniego smarowania olejem lub smarem. Co więcej, jeśli to konieczne, należy dokonać regulacji, aby zapewnić, że element ten dostarcza paliwo w optymalnym tempie. Regularna konserwacja to gwarancja prawidłowego i wydajnego funkcjonowania całego systemu centralnego ogrzewania.
Kocioł z podajnikiem czy zasypowy – który wybrać?
Pojawienie się na rynku nowoczesnych kotłów wyposażonych w podajniki zrewolucjonizowało rynek urządzeń stanowiących główny element instalacji centralnego ogrzewania. Obsługa pieców stała się dzięki temu prostsza i wygodniejsza. System C.O. zyskał na wydajności, natomiast użytkownicy zaczęli oszczędzać na kosztach jego eksploatacji. Nie ulega więc wątpliwości, że inwestycja w kocioł z podajnikiem jest lepszym rozwiązaniem niż zakup pieca zasypowego. Modele z ręcznym załadunkiem polecane są wyłącznie osobom, które z powodów finansowych nie mogą pozwolić sobie na kupno kotła z podajnikiem. W wybranych sytuacjach ich cena może być bowiem nawet dwukrotnie niższa.
Kategoria: wnętrza