Czy zwierzę domowe może mieć grzybicę?

Grzybica to choroba, którą diagnozuje się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt domowych, przede wszystkim psów oraz kotów. W związku z tym, że powoduje znaczny dyskomfort u pupili i można się nią zarazić, ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie jej przyczyn oraz podjęcie leczenia. Po czym poznaje się grzybicę u zwierząt domowych? Jak można ją leczyć?

Najczęściej spotykane objawy grzybicy u pupili

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem grzybicy u zwierząt jest okrągła, bezwłosa plama na ciele z czerwoną, łuszczącą się obwódką. Inne symptomy obejmują swędzenie i łuszczenie się skóry, a także zaczerwienienie i obrzęk w dotkniętym chorobą obszarze. W niektórych przypadkach na ciele zwierzęcia mogą pojawić się również pęcherze i strupy.

Nieleczona infekcja często przenosi się na inne części ciała, a nawet na inne zwierzęta, dlatego ważne, aby od razu po zauważeniu tego typu objawów, umówić się do lekarza weterynarii prowadzącego konsultacje dermatologiczne. W Ożarowie Mazowieckim możesz udać się m.in. do przychodni weterynaryjnej Strażacka. Skonsultowanie objawów z lekarzem weterynarii jest istotne, ponieważ nierzadko trudno samodzielnie ocenić, czy ma się do czynienia z grzybicą u pupila. Przeprowadzenie badań pozwoli zdiagnozować, z jaką chorobą skóry boryka się zwierzak i ułatwi ustalenie jej przyczyn, co z kolei jest ważne przy planowaniu leczenia.

Jak leczyć grzybicę u zwierząt domowych?

Leczenie grzybicy u zwierząt obejmuje zwykle leki przeciwgrzybicze stosowane miejscowo. Z reguły nakłada się je na dotknięte przez chorobę miejsce przez kilka tygodni. W niektórych przypadkach stosowane są też doustne leki przeciwgrzybicze. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami lekarza weterynarii podczas leczenia grzybicy u zwierząt domowych. Należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, ponieważ może wymagać nieco innych działań.

Istotne okazuje się też zapobieganie grzybicy. Informacji dotyczących tego, jak to robić może udzielić m.in. gabinet weterynaryjny na ulicy Strażackiej w Ożarowie Mazowieckim. Przede wszystkim ważne jest unikanie kontaktu pupila ze zwierzętami, które mogą również cierpieć z powodu grzybicy, a także właściwe dbanie o higienę zwierzęcia oraz jego rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *