Z jakich materiałów są wykonywane brodziki w kabinach prysznicowych?
Brodziki pełnią bardzo ważne funkcje w kabinach prysznicowych, ponieważ zapewniają stabilność całej konstrukcji. Podkreślają też walory estetyczne w pomieszczeniach łazienkowych. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego materiału, z jakiego wykonany ma być brodzik. Jakie są najpopularniejsze materiały używane do produkcji brodzików? Czym się kierować przy wyborze tworzywa?
Brodziki z akrylu, konglomeratu mineralnego i ceramiki
Do produkcji brodzików wykorzystuje się takie materiały, jak akryl, konglomerat mineralny czy tworzywo ceramiczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Brodziki z akrylu są lekkie oraz łatwe w obróbce, dzięki czemu można je dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Nie należy jednak zapomnieć o tym, że akryl jest stosunkowo miękkim i podatnym na uszkodzenia mechaniczne tworzywem. Jeśli więc oczekujemy, że brodzik będzie nam służyć przez długie lata, wybór akrylu może być daleki od ideału.
W tym wypadku lepiej rozważyć zakup brodzika kamiennego. Jest on zdecydowanie trwalszy od brodzika z akrylu i odporniejszy na działanie wysokich temperatur, ale jednocześnie te produkty są ciężkie i ich montaż może stanowić wyzwanie. Dużo ważą i wymagają solidnego montażu również brodziki ceramiczne, choć zarazem odznaczają się niemałą wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu.
Brodziki z laminatu poliestrowo-szklanego
Coraz więcej osób wybiera jednak brodziki z laminatu poliestrowo-szklanego do kabiny prysznicowej w swojej łazience, które można zamówić u producenta laminatów Paszkowiak. Powód jest prosty: brodziki z laminatu posiadają zalety produktów z innych tworzyw, a zarazem pozbawione są wielu ich wad. Przede wszystkim te brodziki są znacznie bardziej lekkie w porównaniu do brodzików z kamienia i ceramiki, co ułatwia ich transport, montaż oraz demontaż.
Sposób produkcji brodzików z laminatu poliestrowo-szklanego, który stanowi kompozyt żywicy poliestrowej i włókna szklanego, sprawia też, że elementy wyposażenia łazienek z tego materiału cechują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, niż ma to miejsce w przypadku brodzików akrylowych. To jednak nie koniec ich zalet. Są też odporne na korozję, promieniowanie UV i działanie niektórych substancji chemicznych. Podobnie jak brodziki akrylowe, łatwo jest je utrzymać w czystości.