Co to jest choroba zwyrodnieniowa psa

Zwyrodnienie stawów u psa stawów jest bardzo częstym powikłaniem można nazwać medycznym medycznych szczególnie występujących u starszych psów. Głównymi objawami zwyrodnienia stawów u psa jest ból stawów u czworonoga.
Choroba zwyrodnieniowa stawów nie jest chorobą zagrażającą życiu psiaka. Jednakże, w miarę starzenia się naszego pupila może się ona pogłębiać.
Najważniejszą rolę w życiu psa odgrywają jego stawy. Pies jest jednym z najruchliwszych gatunków w naszej przyrodzie. Staw psa jest połączeniem dwóch kości w taki sposób, aby umożliwiał zwierzęciu swobodne stawianie kroków oraz poruszanie się.
Staw zdrowego psa otacza włóknista tkanka a koniec stawu pokryty jest chrząstką, która zabezpiecza staw amortyzując wstrząsy podczas szybkich ruchów zwierzaka.

Czym charakteryzuje się zapalenie stawów u psa?

Kiedy u psa zaczyna postępować zwyrodnienie stawów, jego choroba staje się widoczna. Zwierzę odczuwa ból i można po nim poznać, że coś mu dolega.
Zaniechanie leczenia tej choroby powoduje kruchość kości chrząstkowej. I te właśnie zmiany powodują niezwykły ból u psa a wykonanie prostych zadań może stać się trudno wykonalne
Chrząstka stawowa psa jest jakby poduszką do amortyzacji podczas jego ruchu. Z wiekiem chrząstka staje się krucha, co może doprowadzić do szkodzenia kości łączących
Zanikanie chrząstki powoduje, że podczas ocierania się kości o kość dochodzi do ich stanów zapalnych i w stawie dochodzi do coraz większego stanu zapalnego stawu zwierzęcia.
Ponadto dochodzi do zanikania płynu stawowego, który jest niezbędnym smarem stawu służącym do właściwej pracy stawu psa. Zwyrodnienie stawu u psa oprócz tego, że bardzo jest bolesne jest bardzo wyniszczające i wymaga leczenia weterynarza.
Jak zwyrodnienie stawów u psa wpływa na jakość życia psa
Zapalenie stawów zdecydowanie wpływa na samopoczucie psa każdego dnia.
Choroba stawów raczej nie jest uważana za zagrażająca życiu zwierzęciu natomiast cierpienie psa związane jest z bólem i problemem w poruszaniem się.
Bardzo ważne ( z resztą jak i u człowieka) wczesne zdiagnozowanie choroby jest istotne aby zaaplikować odpowiednie leczenie doprowadzające przede wszystkim do uśmierzenia bólu aby zwierzę mogło w miarę swobodne poruszać się.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej u psa ma doprowadzić przede wszystkim do poprawienia jakości zwierzęcia i przy tej chorobie wskazana jest zmiana psich nawyków polegających już oszczędnym forsowaniu psa nawet jeżeli ma „lepszy” dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *