Blokady rozrządu. Do czego służą i kiedy warto je stosować?
Dzięki blokadzie rozrządu koła zębate w wale korbowym nie mogą się poruszać. Wykorzystuje się ją przed demontowaniem paska rozrządu oraz w trakcie wymiany łańcucha. Dzięki temu elementowi podczas wszelkich prac dotyczących tak ważnego podzespołu, jakim jest rozrząd, koła nie przesuwają się. Jaką rolę jeszcze pełnią blokady tego typu?
Do czego służą blokady rozrządu?
Nawet najmniejsze obroty w kole pasowym wału rozrządu czy korbowego stanowią przyczynę błędnego montażu paska. Akcesoria samochodowe – a w szczególności blokady rozrządu, pozwalają zapobiegać temu zjawisku. Unieruchamiając możliwość przestawiania wału korbowego i rozrządu, blokady te nie dopuszczają do występowania poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Przestawiony rozrząd i próby uruchomienia silnika mogą powodować kolizję tłoków z zaworami oraz uszkodzenia tych elementów. Właśnie dlatego zastosowanie blokady to sposób na uniknięcie błędów, jakie zaburzają właściwą pracę jednostki napędowej, a także stanowią źródło problemów funkcjonowania układu zmiennych faz rozrządu.
Czym są blokady rozrządu?
Blokady rozrządu to nic innego, jak zespół części, których podstawowym celem jest unieruchomienie wałka korbowego w konkretnym położeniu. Brak możliwości przesuwania się takich podzespołów silnika spalinowego daje możliwość redukcji niebezpiecznych zjawisk, do jakich zalicza się np. przypadkowy obrót. Jednocześnie pozwala w bezpieczny i pewny sposób demontować czy montować takie elementy, jak zestaw paska czy łańcucha rozrządu. Właśnie dlatego sklep motoryzacyjny S-auto oferuje blokady do wielu pojazdów różnych marek: Fiata, Opla, Forda, Hondy, BMW, Renault itd.
Czy warto stosować blokady rozrządu?
Zderzanie się tłoków z zaworami ma negatywny wpływ na silnik, powodując jego niszczenie. Cena, jaką trzeba zapłacić za jego naprawę, może znacznie przewyższać wartość pojazdu. Dlatego inwestując w blokady rozrządu można znacznie ograniczyć ewentualne koszty, jakie trzeba by ponieść w porównaniu z remontem silnika. Wykorzystując takie podzespoły powoduje się, że praca z układem rozrządu jest o wiele bezpieczniejsza, łatwiejsza i mniej stresująca. Poza tym blokady sprawdzają się także idealnie do remontu silnika czy przy innych pracach serwisowych, które wymagają ustawienia rozrządu od początku.
Kategoria: transport