Ubezpieczenia drogą do emerytury.

Każdy pracownik oraz pracodawca zobligowani są do płacenia odpowiednich składek, które procentują na przyszłość, czyli emeryturę. Organem, który odpowiada za gromadzenie wszystkich odkładanych środków jest ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zajmuje się on nie tylko naliczeniem adekwatnej kwoty, jaką należy uiścić ale również obciąża obowiązkiem odprowadzania sum do kasy wszystkie księgowe w kraju. Oprócz składek na ubezpieczenie emerytalne, każdy pracownik (i nie tylko) płaci podatki. Każda praca jest obarczona powyższymi zobowiązaniami, by proces rozliczania się z głównymi instytucjami przebiegał bez zastrzeżeń, gdyż za zwłokę lub brak rozliczenia są narzucane potężne kary pieniężne.

Jakie składki są odprowadzone do ZUS-u?

Pracownicy zobligowani są do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Do tych składek zaliczane są: składka emerytalna (19,52%), rentowa (8%), chorobowa (2,45%), wypadkowa (tutaj w zależności od wielkości firmy – 1,67%) oraz na ubezpieczenie zdrowotne (9%).
Wszystkie składki są odprowadzane w naszym imieniu przez pracodawcę, który przed wypłaceniem pensji musi zapłacić swoją część tych składek w podobnej wielkości, co pracownik. Pracownik dostaje wynagrodzenie za prace w czystej kwocie, po odliczeniu wszystkich potrzebnych składek.

Urząd Skarbowy – co warto wiedzieć jako pracownik?

Jest to miejsce złą sławą owiane, ponieważ kojarzy się z nieprzyjemnymi obowiązkami, jakimi są podatki, a dokładniej – płacenie ich w terminie. Jako pracownik masz obowiązek rokrocznie rozliczyć się z podatku dochodowego, wypełniając deklarację podatkową, tzw. PIT. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie odpowiedniego PIT-u dla pracowników w firmie zazwyczaj jest pracownik administracyjny – księgowa lub kadrowa.
Najważniejszym zadaniem dla pracownika po otrzymaniu odpowiedniego dokumentu jest złożenie deklaracji podatkowej w terminie do właściwego, przypisanego Urzędu Skarbowego. Możliwości na dostarczenie deklaracji do urzędu jest kilka, zważywszy na czas pandemiczny, który mocno pokrzyżował szyki. Warto zatem skorzystać z opcji złożenia deklaracji przez Internet lub odpowiedni program do składania PIT-ów. Można spróbować też osobiście – w specjalnym punkcie znajduje się wykwalifikowana osoba, która pomoże przebrnąć przez gąszcz skomplikowanych podatkowych zagadnień.

A jeśli chciałbyś zostać pracownikiem… Tutaj szukaj pomocy!

Wyżej skupiliśmy się na osobach, które mają już ugruntowaną pozycję w swojej firmie, wykonują obowiązek pracy i nie muszą martwić się o przyszłość. Jeśli jesteś osobą bezrobotną i chciałbyś zasilić zacne grono pracowników to musisz uważnie obserwować środowisko, w jakim żyjesz oraz odpowiednią przestrzeń internetową.
Warto obserwować oficjalne strony internetowe, które poleca Urząd Pracy. Tam co rusz pojawiają się nowe oferty pracy, które być może mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Zdecydowanie to najlepszy wybór dla osoby mobilnej, której zależy na zaoszczędzeniu jak największej ilości czasu. Drugim miejscem jest słynny serwis olx, który oprócz możliwości wystawienia używanych rzeczy, ma zakładkę praca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *